Směrnice DAC 6

Evropská směrnice o administrativní spolupráci v oblasti daní –  DAC 6 – ukládá mj. osobám, které poskytují právní či daňové poradenství i daňovým poplatníkům povinnost oznámit přeshraniční uspořádání, jejichž motivem může být nabytí daňové výhodyZískané informace budou následně sloužit jako součást mezinárodní výměny informací.

Směrnice by, v závislosti na způsobu její implementace do českého práva, mohla negativně zasáhnout do povinnosti advokátní mlčenlivosti. Povinnost mlčenlivosti advokáta přitom slouží k ochraně zájmů klienta i celé společnosti. Naše kancelář se proto aktivně zapojuje do snah odborné veřejnosti, včetně České advokátní komory, zachovat povinnost mlčenlivosti ve vztahu klient – advokát. Tématem se budeme dále intenzivně zabývat.

Oznamovací povinnost se týká všech typů přímých daní uložených členskými státy. Novela daňových zákonů přesně nedefinuje typy transakcí podléhající oznamovací povinnosti. Pouze obecně vymezuje kritéria, při jejichž splnění vznikne oznamovací povinnost vůči správci daně. Členské státy musí směrnici přijmout do 31. 12. 2019 a aplikovat od 1. července 2020.

Odebírejte novinky z oblasti práva

  • Buďte nám nablízku - jako první se dozvíte aktuality z chodu naší kanceláře či tipy na zajímavé akce
  • Buďte v obraze - budete neustále informovaní o novinkách na témata, která Vás zajímají
  • Mějte naše poradenství na dosah - zeptejte se nás kdykoliv na to, co potřebujete
Preferovaný jazyk:


Odesláním tohoto kontaktního formuláře se přihlásíte k odběru našich Právních novinek a zároveň tak souhlasíte s využitím vyplněného osobního údaje (emailu) k jejich zasílání. Po přihlášení Vám zašleme emailem zprávu, abychom si ověřili správnost Vašeho emailu, a jejím potvrzením budete zařazeni do databáze pro rozesílání Právních novinek. Právní novinky Vám budeme zasílat přibližně jednou za čtrnáct dní. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a budeme o ni pečovat, dokud se ze zasílání Právních novinek neodhlásíte. Odhlásit se z odběru Právních novinek můžete kdykoli prostřednictvím žádosti zaslané na office@deltalegal.cz nebo elektronicky proklikem z patičky každé Právní novinky. Vaše osobní údaje po ukončení komunikace odstraníme z databáze.