Změna pro většinu společností: Nesprávné vymezení předmětu podnikání

Velká část obchodních společností má ve stanovách nebo společenské smlouvě a v obchodním rejstříku zapsaný předmět činnosti nebo podnikání výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona bez uvedení konkrétních oborů činnosti, což vychází z mnohaleté dosavadní praxe. Pokud se Vás to týká, zpozorněte!

Ve svém květnovém usnesení Nejvyšší soud ČR dospěl k přelomovému závěru, že ujednání stanov, podle něhož je předmětem podnikání společnosti výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, nesplňuje požadavek určitosti, neboť z něj není zjevné, co je předmětem podnikání dané společnosti a je tedy z důvodu neurčitosti jeho obsahu zdánlivé a nepřihlíží se k němu.

Následný zápis v obchodním rejstříku pak odporuje zákonu a rejstříkový soud by měl společnost vyzvat ke zjednání nápravy. Pokud společnost v soudem určené lhůtě neučiní, může soud rozhodnout o zrušení takové společnosti. Vedle zrušení společnosti hrozí i uložení pořádkové pokuty až do výše do 100.000 Kč (a to i opakovaně).

Dotčeným společnostem proto doporučujeme společenskou smlouvu nebo stanovy změnit a zapsat změnu do obchodního rejstříku. Nejvyšším soudem nastíněný správný postup má být (i) výběr konkrétních oborů živnosti volné, (ii) jejich uvedení ve společenské smlouvě nebo stanovách a (iii) jejich následný zápis do obchodního rejstříku. V praxi takovýto postup přitom některé rejstříkové soudy dosud odmítaly.

Na základě významné novely zákona o obchodních korporacích účinné od 1. 1. 2021 (o které jsme psali zde: https://deltalegal.cz/cs/shrnuti-novely-korporatniho-prava-a-konkretni-doporuceni/) mají společnosti (mimo jiné) povinnost dát do souladu své společenské smlouvy nebo stanovy s novelou, a to nejpozději do 31. 12. 2021. Oba kroky tak doporučujeme spojit a snížit tak související náklady na konání valné hromady, vyhotovení notářského zápisu a poplatek za zápis do obchodního rejstříku. S obojím Vám rádi pomůžeme.

 

Touto problematikou se v naší advokátní kanceláři zabývá Jiří Absolon, který Vám dokáže podat veškeré informace a vyřešit tuto aktuální situaci. Neváhejte se obrátit na něj nebo na Vaši kontaktní osobu u nás.

 

 

Odebírejte novinky z oblasti práva

  • Buďte nám nablízku - jako první se dozvíte aktuality z chodu naší kanceláře či tipy na zajímavé akce
  • Buďte v obraze - budete neustále informovaní o novinkách na témata, která Vás zajímají
  • Mějte naše poradenství na dosah - zeptejte se nás kdykoliv na to, co potřebujete

Odesláním kontaktního formuláře se přihlásíte k odběru našich Právních novinek a zároveň tak souhlasíte s využitím vyplněného osobního údaje (emailu, jména a příjmení) k jejich zasílání. Po přihlášení Vám zašleme emailem zprávu, abychom si ověřili správnost Vašeho emailu, a jejím potvrzením budete zařazeni do databáze pro rozesílání Právních novinek. Právní novinky Vám budeme zasílat přibližně jednou za měsíc. Vaše emailová adresa (jakož i další zde dobrovolně poskytnuté osobní údaje) je u nás v bezpečí a budeme o ni pečovat, dokud se ze zasílání Právních novinek neodhlásíte. Odhlásit se z odběru Právních novinek můžete kdykoli prostřednictvím žádosti zaslané na office@deltalegal.cz nebo elektronicky proklikem z patičky každé Právní novinky. Odesláním tohoto kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů (emailu, jména a příjmení) k výše uvedenému účelu a Zásadami ochrany osobních údajů .