The European Directive DAC 6

The European Directive on administrative cooperation in the field of taxation – DAC 6 – obliges persons who provide legal or tax advice as well as taxpayers to report cross-border arrangements that may be driven by the acquisition of a tax advantage.

The information obtained will then serve as part of the international exchange of information.

Depending on how it is implemented in Czech law, the Directive could negatively affect the confidentiality obligation. The purpose of attorney confidentiality is to protect clients’ and the whole company’s interests. Therefore, our firm will actively participate in the activities of the professionals, including the Czech Bar Association, while maintaining the confidentiality obligation in the attorney-client relationship. We will continue to address this topic intensively.

The obligation to report concerns all types of direct taxes imposed by Member States. The amendment to the tax law does not accurately define the types of reporting obligations. It only generally defines the criteria for the obligation to report to the tax administrator. Member States must adopt the Directive by 31 December 2019 and apply it from 1 July 2020.

Subscribe to our newsletter:

Odebírejte novinky z oblasti práva

  • Buďte nám nablízku - jako první se dozvíte aktuality z chodu naší kanceláře či tipy na zajímavé akce
  • Buďte v obraze - budete neustále informovaní o novinkách na témata, která Vás zajímají
  • Mějte naše poradenství na dosah - zeptejte se nás kdykoliv na to, co potřebujete

Odesláním tohoto kontaktního formuláře se přihlásíte k odběru našich Právních novinek a zároveň tak souhlasíte s využitím vyplněného osobního údaje (emailu) k jejich zasílání. Po přihlášení Vám zašleme emailem zprávu, abychom si ověřili správnost Vašeho emailu, a jejím potvrzením budete zařazeni do databáze pro rozesílání Právních novinek. Právní novinky Vám budeme zasílat přibližně jednou za čtrnáct dní. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a budeme o ni pečovat, dokud se ze zasílání Právních novinek neodhlásíte. Odhlásit se z odběru Právních novinek můžete kdykoli prostřednictvím žádosti zaslané na office@deltalegal.cz nebo elektronicky proklikem z patičky každé Právní novinky. Vaše osobní údaje po ukončení komunikace odstraníme z databáze.

By submitting this contact form you agree to subscribe to our Legal newsletter and to the use of your personal data (e-mail) to send it. After you log in, we will send you an e-mail message to verify the availability of your e-mail address, and after receiving confirmation you will be included in the database of Legal newsletter recipients. We will send you Legal newsletters approximately once every two weeks. Your e-mail address is safe with us and we will take care of it as long as you subscribe to the Legal newsletter. You can unsubscribe at any time by sending a request to office@deltalegal.cz or by clicking in the footer of each Legal newsletter. We will remove your personal information from the database after the termination of communication.