Koronavirus

Vzhledem k současnému vývoji šířící se nákazy koronavirem SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění COVID-19 nabízíme zaměstnavatelům naši právní podporu ve vztazích k zaměstnancům. Jsme připraveni Vám poradit jak cestou telefonických či e-mailových konzultací, tak i s přípravou ve věci potřebné smluvní či interní dokumentace.

Nejdůležitější informace, které je třeba mít na paměti

1) v případě nařízené karantény je zaměstnanec placen stejně jako při pracovní neschopnosti, tj. tedy prvních čtrnáct dnů karanténu proplácí zaměstnavatel a poté příslušná okresní správa sociálního zabezpečení.

2) V případě ošetřovného u dětí do věku deseti let v důsledku uzavření školských zařízení (tedy do dne jejich desátých narozenin) je toto ošetřovné placeno příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení.

3) V případě, že zaměstnavatel nařídí zaměstnanci, aby nedocházel do práce z preventivních důvodů, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a zaměstnanec má právo na náhradu ve výši jeho průměrného výdělku.

4) Ve směnném provozu lze upravit směny tak, že např. zaměstnanec, u kterého může hrozit nákaza, nebude docházet dva týdny do zaměstnání. Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny, a v případě konta pracovní doby, 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena do směn, pokud se zaměstnavatel nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

5) Zaměstnanci může být nařízená ze strany zaměstnavatele dovolená, ale opět nejméně dva týdny předem. Mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem lze však dohodnout i kratší dobu.

Informace se rychle mění, shora uvedené shrnutí reflektuje stav k 11.3.2020. 

Všem přejeme hlavně hodně zdraví a pevné nervy v následujících dnech.

Odebírejte novinky z oblasti práva

  • Buďte nám nablízku - jako první se dozvíte aktuality z chodu naší kanceláře či tipy na zajímavé akce
  • Buďte v obraze - budete neustále informovaní o novinkách na témata, která Vás zajímají
  • Mějte naše poradenství na dosah - zeptejte se nás kdykoliv na to, co potřebujete
Preferovaný jazyk:


Odesláním tohoto kontaktního formuláře se přihlásíte k odběru našich Právních novinek a zároveň tak souhlasíte s využitím vyplněného osobního údaje (emailu, příjmení a data narození) k jejich zasílání. Po přihlášení Vám zašleme emailem zprávu, abychom si ověřili správnost Vašeho emailu, a jejím potvrzením budete zařazeni do databáze pro rozesílání Právních novinek. Právní novinky Vám budeme zasílat přibližně jednou za čtrnáct dní. Vaše emailová adresa (jakož i další zde dobrovolně poskytnuté osobní údaje) je u nás v bezpečí a budeme o ni pečovat, dokud se ze zasílání Právních novinek neodhlásíte. Odhlásit se z odběru Právních novinek můžete kdykoli prostřednictvím žádosti zaslané na office@deltalegal.cz nebo elektronicky proklikem z patičky každé Právní novinky. Odesláním tohoto kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů (emailu, příjmení a data narození) k výše uvedenému účelu a Zásadami ochrany osobních údajů .